U široj javnosti malo je poznato da se na Istočnom bojištu osim 369. pojačane (hrvatske) pješačke pukovnije borila i jedna postrojba Hrvatskog domobranstva pod talijanskim zapovjedništvom. Riječ je o Lako prevoznom zdrugu Hrvatske legije ili Legione Croata Autotransportabile, kako je glasio službeni naziv postrojbe na talijanskom jeziku. Osim jednostrane obrade tematike Drugog svjetskog rata od strane jugoslavenske historiografije, uzrok relativne nepoznatosti Lako prevoznog zdruga nalazi se i u samom razlogu njegovog postanka. Naime, Italija je brzo prozrela koja je prava svrha Hrvatske legije i da je vlada NDH preko nje htjela zaobići odredbe Rimskih ugovora koji su se odnosili na odredbe o ustroju Hrvatskog domobranstva. Stoga je Italija zahtijevala da se Hrvatska legija stavi pod njezino zapovjedništvo i da se bori u sastavu njezinog ekspedicionog zbora na Istočnom bojištu. Nakon što je Njemačka strana odbila takvu mogućnost, Italija je postavila zahtjev da Hrvatsko domobranstvo ustroji dodatnu postrojbu dragovoljaca koja bi se stavila pod njezino zapovjedništvo, na što je vlada NDH nevoljko pristala. Kako su Rimski ugovori u hrvatskoj javnosti vrlo loše prihvaćeni i nakon njihove objave zavladalo je izrazito protutalijansko raspoloženje, u vodstvu NDH odugovlačili su sa slanjem Zdruga na obuku u Italiju, nadajući se da će uspjeti izbjeći preuzetu obvezu. Kada je u prosincu 1941. Zdrug ipak upućen u Italiju taj je događaj vrlo slabo popraćen u ondašnjim medijima. Za razliku od 369. pojačane (hrvatske) pješačke pukovnije, o djelatnostima Zdruga tijekom čitavog njegovog postanka vrlo se malo pisalo i govorilo, kao da ga se krilo od javnosti, a tijekom boravka poglavnika Ante Pavelića na Istočnom bojištu Zdrug je bio jedina postrojba Hrvatske legije koju nije posjetio.
O ovoj postrojbi uskoro ćete prvi put sve moći pročitati i doznati iz nove knjige mr. sc. Amira Obhođaša, autora hit knjige "Hrvatska legija: 369. pojačana (hrvatska) pješačka pukovnija na Istočnom bojištu, 1941.-1943.". O svemu uskoro opširnije!
Vaša "Hrvatska povijest"!
U hrvatskoj historiografiji postoje velike praznine u svim razdobljima hrvatske povijesti, a hrvatski ljudi malo znaju i čitaju, jednim dijelom i zato što su knjige sve nedostupnije. Objavljuje se i prevodi premalo knjiga. Stoga je pokrenuta biblioteka knjiga „Hrvatska povijest“. U njoj će se objavljivati novi rukopisi domaćih autora ili novi prijevodi. Biblioteka je spoj znanstvenog, literarnog i "ekskluzivnog“ pristupa, a hrvatskom društvu donosi novu, neprocjenjivu vrijednost.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar